Głóg dwuszyjkowy

Crataegus laevigata

lat. Crataegus laevigata

stanowisko sadzenia

Stanowisko

wysokość docelowa rośliny

Wysokość
docelowa

400-500
cm

kwitnienie rośliny

Kwitnienie

V-VI

owocowanie ikona

Owocowanie

n/d

Opis głogu dwuszyjkowego.

Głóg dwuszyjkowy to dekoracyjne drzewo lub krzew kwitnący późną wiosną. Kwiaty są drobne, zebrane w baldachogrona, koloru białego lub różowego, o delikatnym zapachu. Liście zielone, klapowane, długości 4-7 cm, z ostrymi zakończeniami. Początkowo rośnie w formie wąskiego i wyprostowanego krzewu, z czasem rozwija szeroką i zaokrągloną koronę. Dorasta do 4-5 m wysokości.

Jak sadzić głóg dwuszyjkowy?

Głóg dwuszyjkowy najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym. Roślina dobrze rośnie na większości gleb, jednak preferuje podłoże żyzne, o umiarkowanej wilgotności i przepuszczalne. Toleruje gleby o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Warto wybrać miejsce osłonięte od silnych wiatrów, aby zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu i kwitnienia.

Pielęgnacja głogu dwuszyjkowego.

Unikaj nadmiernego cięcia, aby nie zakłócić naturalnego pokroju rośliny. Cięcie wykonujemy po zakończeniu kwitnienia, usuwając wyłącznie przekwitłe kwiatostany oraz ewentualnie uszkodzone lub krzyżujące się pędy. Co kilka lat można przeprowadzić cięcie odmładzające, skracając najstarsze gałęzie. Głóg dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto regularnie sprawdzać roślinę pod kątem szkodników, szczególnie w okresach intensywnego wzrostu. W okresach suszy młode egzemplarze wymagają podlewania.