Śliwa domowa

’Węgierka dąbrowicka’

lat. prunus domestica

stanowisko sadzenia

Stanowisko

wysokość docelowa rośliny

Wysokość
docelowa

300-500
cm

kwitnienie rośliny

Kwitnienie

IV-V

owocowanie ikona

Owocowanie

VIII

Opis śliwy 'Węgierka dąbrowicka’

’Węgierka Dąbrowicka’ to polska odmiana deserowa i przetwórcza śliwy. Owocuje już w drugim roku po posadzeniu. Plonuje obficie, raczej przemiennie. Owoce są średniej wielkości, ciemnogranatowe, pokryte niebieskim nalotem. Miąższ jest średnio ścisły, słodko-kwaskowaty, wyjątkowo smaczny. Bardzo łatwo odchodzi od pestki.

Jak sadzić śliwę 'Węgierka dąbrowicka’?

Drzewo najlepiej posadzić na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatrów. Roślina preferuje glebę piaszczysto-gliniastą, umiarkowanie wilgotną, żyzną. Optymalne pH zawiera się w przedziale 6,7-7,2

Pielęgnacja śliwy 'Węgierka dąbrowicka’

Chcąc pobudzić drzewko do obfitego owocowania należy w pierwszym roku, bezpośrednio po posadzeniu, wykonać cięcie formujące. Przycinamy przewodnik 20 cm powyżej planowanych konarów. Pozostałe gałęzie także przycinamy, skracając ich długość do 1/3. Cięcie śliwy najlepiej przeprowadzać corocznie na wiosnę. 'Węgierka Dąbrowicka’ do zapylenia wymaga obecności innych odmian kwitnących w tym samym czasie. Świetnie współpracuje z odmianami Amers, Bluefree, Cacańska Lepotica, Cacańska Najbolja, Cacańska Rana, Cacańska Rodna, Empress, Herman, Ruth Gerstetter.